Головна Сторінка
Інсульт - це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження тканини головного мозку. Найчастіше він є ускладненням гіпертонічної хвороби й розвивається на тлі різкого підвищення артеріального тиску.
В Україні люди недостатньо обізнані із симптоматикою інсульту, його профілактикою. Також існує стереотип, що інсульт - це завжди крововилив. Центр громадського здоров’я пояснює, чому це не так.
Розрізняють ішемічний та геморагічний інсульти.
Ішемічний виникає в результаті закупорювання кровоносної судини, що постачає кров до мозку. Перешкода кровотоку в кровоносній судині може спричинити утворення тромбу, це називається церебральним тромбозом. Основною причиною церебральних тромбозів є жирові відкладення в судинах й артеріях (атеросклероз).
Кровоносні судини також можуть бути заблоковані тромбом, який утворився в іншій частині тіла, зазвичай у серці або великих артеріях верхньої частини грудної клітки та шиї. Іноді частина тромбу відривається, потрапляє в кров і подорожує кровоносними судинами мозку, поки не досягне судин, які занадто малі, щоб пропустити його. Це називається церебральною емболією. Основною причиною такого типу тромбу є нерегулярне серцебиття, відоме як фібриляція передсердь (ФП).
Ішемічні інсульти спричиняють близько 85% всіх випадків хвороби.
Геморагічний інсульт настає тоді, коли ослаблена кровоносна судина розривається, і кров виливається в мозок. Кров накопичується і створює тиск на навколишні тканини мозку. Ці кровотечі можуть бути спричинені аневризмою або артеріовенозною мальформацією (АВМ).
У Черкаській області триває кампанія з «наздоганяючої» (catch-up) вакцинації проти кору, епідпаротиту та краснухи, мета якої – «довакцинувати» всіх нещеплених дітей, які з різних причин пропустили щеплення КПК. Водночас наближається початок нового навчального року. Однією з найважливіших складових у підготовці до навчання є вакцинація, зокрема від кору.
Невакциновані діти можуть стати причиною виникнення спалаху кору, бо єдиним джерелом інфекції є хвора людина. Кір – дуже заразне захворювання. Одна хвора дитина може заразити дев’ять із десяти дітей, з якими вона проконтактує. Війна на території країни та масові переміщення населення підвищують ризик виникнення спалахів, зокрема кору.
Окрім того, що кір надзвичайно стрімко поширюється, це небезпечне захворювання може мати ще й серйозні наслідки для здоров’я. Кір може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку, а також до інвалідності та смерті.
Шановні колеги!
24 серпня – День Незалежності України –
особливе свято кожного українця.
Другий рік поспіль ми відмічаємо це свято в умовах
повномасштабного вторгнення росії на нашу землю. Цей день стане
нагадуванням усьому світу, як дорого коштує людська свобода.
Україну не знищили війни, багатовіковий духовний геноцид,
голодомори та репресії. Тож впевнений, що ми здобудемо перемогу й
цього разу та дотримуватимемося обраного власного курсу розвитку.
Бажаю, щоб з кожним роком це свято додавало всім нам наснаги та
впевненості у власних силах, у досягненні цілей на благо нашої країни.
Нехай серця наповнюються гордістю за нашу державу, а плідна праця
буде надійною запорукою щасливого майбутнього!
З повагою Генеральний директор ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ», Головний державний санітарний лікар |
Володимир ПАПАЧ |
На Черкащині триває всеукраїнська наздоганяюча кампанія з імунізації проти кору.
Як повідомив головний державний санітарний лікар області, мета кампанії незмінна – довакцинувати проти кору всіх дітей, які з різних причин пропустили щеплення. Нині в регіоні діють 306 пунктів щеплень, 14 центрів масової вакцинації, працюють 14 мобільних бригад.
– У межах кампанії ми запланували провести понад 7600 щеплень, – повідомив Володимир Папач. – Процес триває. Наразі загальний відсоток вакцинованих людей недостатній для формування колективного імунітету. І цього можна і потрібно досягти через вакцинацію. Це єдиний захист від недуги.
За інформацією пресслужби ОДА. Детальніше за посиланням.
В рамках щоденного моніторингу якості та безпечності питної води ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» за період з 14.08 до 18.08.2023 року із джерел та мереж централізованого водопостачання відібрано та досліджено 95 проб питної води за мікробіологічними показниками, 41 пробу за санітарно-хімічними показниками, з них встановленим нормативам не відповідали 7 проб (7,4%) за мікробіологічними показниками (загальні коліформи), 3 проби (7,3%) за санітарно-хімічними показниками (органолептичні показники, вміст заліза) на водогонах Драбівської, Катеринопільської, Чигиринської, Звенигородської, Ватутинської територіальних громад.