klichi

На вулиці стає тепліше, і черкащани дедалі частіше навідуються до парків, виїжджають на природу. Тут є небезпека підхопити непомітну маленьку істоту – кліща, який може бути переносником збудника хвороби Лайма (бореліозу). За останні роки ця проблема стала надзвичайно актуальною в Україні, і не тільки в сільській місцевості, але й у містах.

Небезпечним є укус кліща. Навіть якщо контакт був короткочасним, ризик зараження хворобою Лайма не виключається. Це захворювання потребує уважності та настороженості, оскільки протікає специфічно і небезпечне своїми наслідками.

Не затягуйте з видаленням кліща!

Якщо ви виявили кліща, що присмоктався, – витягніть його якомога швидше! Затягувати з видаленням не можна. Чим довше кліщ п'є кров, тим більше інфекції потрапить в організм.

Якщо плануєте здати кліща на аналіз на інфікованість збудниками хвороби, то бажано отримати кліща живим і неушкодженим, як правило, приймають тільки таких. Ні в якому разі не змащуйте кліща олією або чимось іншим. Його можна видалити самостійно або звернутися до найближчого травмпункту.

Щоб уникнути розриву кліща, не тягніть різко. Зручно видаляти кліща тонким пінцетом. При цьому його слід захопити якомога ближче до хоботка, потім акуратно потягнути вгору, при цьому обертаючи навколо своєї осі у зручний бік. Зазвичай через 1-3 оберти кліщ витягується разом із хоботком.

Для видалення кліщів існують також спеціальні пристосування. Якщо під рукою немає ні пінцета, ні спеціального пристосування, то кліща можна видалити ниткою. Для цього міцну нитку зав'язують у вузол якомога ближче до хоботка кліща, потім скручують її в одному напрямку (трохи підтягуючи вгору) доти, доки кліщ не викрутиться. Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, видаліть його стерильною голкою так, як ви видаляєте звичайну скалку.

Якщо кліщ присмоктався у незручному для його вилучення місці, а вам ніхто не може допомогти, видаляйте його, як зможете. Навіть якщо він порветься, це краще, ніж витрачати тривалий час на пошуки допомоги.

Куди подіти видаленого кліща

Знятого кліща помістіть у чисту ємність, яка щільно закривається, зі злегка зволоженим шматочком вати, паперової серветки або стеблинками трави на денці та протягом доби принесіть до лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України». У разі відсутності такої можливості зберігайте ємність у холодильнику до можливої доставки.

Треба розуміти, що наявність інфекції у кліща ще не означає, що захворіє людина. Аналіз кліща потрібний для спокою в разі негативного результату і пильності – в разі позитивного.

Протягом двох тижнів щодня вимірюйте температуру тіла і в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі в місці укусу кліща звертайтеся до лікаря.

Найкращий спосіб визначити наявність захворювання у людини – здати аналіз крові. Досліджувати кров на антитіла до борелій можна не раніше ніж через 3 – 4 тижні після укусу. Здавати кров відразу не потрібно – результат аналізу буде неінформативним.

Якщо вчасно встановити діагноз, більшість пацієнтів можна успішно вилікувати антибіотиками. Чим раніше почати лікування, тим швидше одужає людина.

Адреса лабораторії особливо небезпечних інфекцій ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»:

м. Черкаси, вул. Волкова, 3.

Час роботи: з 8.00 до 16.00 години.

Довідки за телефоном: (0472) 36 07 16.

Вартість досліджень:

  • мікроскопічне дослідження кліща на природну інфікованість бореліями методом темнопольної мікроскопії – 99,29 грн;
  • дослідження із застосуванням імуноферментного аналізу (ІФА) на хворобу Лайма (IgМ) – 242,50 грн;
  • дослідження із застосуванням імуноферментного аналізу (ІФА) на хворобу Лайма (IgG) – 242,50 грн.

Захистіться від укусу кліщів

Простими і надійними засобами профілактики захворювання на бореліоз залишаються заходи, спрямовані проти нападу кліщів:

- використання ефективних репелентів згідно з інструкцією;

- застосування засобів індивідуального захисту, а саме:

  • на природу бажано одягати світлий одяг, щоб кліща можна було побачити;
  • штани необхідно заправити у шкарпетки або в чоботи, рукави – застібнути на манжети;
  • у волоссі кліща важко помітити, тому обов’язково треба одягнути косинку або головний убір;
  • ретельно оглядайте себе та своїх близьких що дві години прогулянки і після неї.