Соціально-гігієнічний моніторинг
Відповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" за 9 місяців 2017 року із джерел та мереж централізованого водопостачання досліджено 1689 проб питної води за санітарно-хімічними та 2507 проб - за мікробіологічними показниками. Гігієнічним вимогам не відповідали 127 (7,5%) та 114 (4,5%) проб відповідно.
Питома вага проб питної води з відхиленнями від гігієнічних вимог за санітарно – хімічними показниками ( переважно – забарвленість, загальна жорсткість, вміст заліза, марганцю) перевищувала середньообласний показник в Золотоніському, Катеринопільському та Звенигородському районах, за мікробіологічними (загальне мікробне число, коліформи) – в Жашківському, Звенигородському та Уманському районах.
Із джерел нецентралізованого водопостачання (приватні та громадські свердловини і колодязі) досліджено 1092 проб питної води за санітарно-хімічними показниками та 1187 проб – за мікробіологічними.
Гігієнічним вимогам за санітарно-хімічними показниками не відповідали 297 (27,2%) проб (переважно за вмістом нітратів та загальною жорсткістю
у приватних колодязях) та 129 (10,9%) - за мікробіологічними показниками.
Вище середніх по області виявлено проб з відхиленнями за санітарно – хімічними показниками в Уманському, Жашківському та Звенигородському районах, за мікробіологічними – Уманському та Кам’янському районах.
Вміст нітратів у питній воді криниць, перевищував обласний показник в Городищенському, Звенигородському та Жашківському районах.
Лабораторний центр продовжує моніторинг якості питної води.
Відповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" здійснює постійний лабораторний моніторинг якості води поверхневих водойм у 92 контрольних створах та у місцях водокористування населення.
Впродовж 8 міс. 2017 року із водойм досліджено 398 проб води за санітарно-хімічними, 536 – за мікробіологічними та 355 – за паразитологічними показниками. Не відповідало встановленим нормативам 34 (8,5%) проб за санітарно-хімічними та 87 (16,2 %) - за мікробіологічними показниками. Відхилень за паразитологічними показниками не виявлено.
Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" продовжує моніторинг якості води поверхневих водойм.
Відповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" за 8 місяців поточного року із джерел та мереж централізованого водопостачання досліджено 470 проб питної води за санітарно-хімічними та 465 проб - за мікробіологічними показниками. Гігієнічним вимогам не відповідали 23 (4,8%) та 13 (2,8%) проб відповідно.
Із джерел нецентралізованого водопостачання (приватні та громадські свердловини і колодязі) досліджено 505 проб питної води за санітарно-хімічними та 312 проб – за мікробіологічними показниками. Гігієнічним вимогам за санітарно-хімічними показниками не відповідала 161 (30,3%) проба (переважно за вмістом нітратів у приватних колодязях) та 48 (14,1%) - за мікробіологічними показниками.
Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" продовжує моніторинг якості питної води.
На сьогодні в області функціонує 10 пляжів, з них 5 у м. Черкаси - «Соснівський», «Пушкінський», «Смілянський», «Рів’єра», «Митницький», міські пляжі мм. Чигирин, Ватутіне та Кам’янка, пляжі ДОК «Придніпровський» та ТОВ ДОТ «Чапаєвець» с.Чапаєвка, Золотоніського району.
За поточний період досліджено 274 проби води за санітарно хімічними, 321 за мікробіологічними та 152 – за паразитологічними показниками. Не відповідало встановленим нормативам 22 (8,3%) проб за санітарно-хімічними (інтенсивність запаху, забарвленість, вміст суспензованих речовин, заліза, аміаку, хімічне споживання кисню) та 36 (11,2%) за мікробіологічними (перевищення індексів лактозопозитивної кишкової палички, колі-фагів) (м.Черкаси, Кам’янський, Золотоніський, Чигиринський район). Відхилень за паразитологічними показниками не виявлено.
Лабораторний центр продовжує лабораторні дослідження річкової водиакваторії пляжів.
Результати моніторингу якості харчових продуктів та продовольчої сировини в області за Іпівріччя2017
Фахівцями ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» впродовж Iпівріччя 2017 р. проводився моніторинг якості та безпеки харчових продуктів та продовольчої сировини.
Всього досліджено 5120 проб харчових продуктів, зокрема 2869 проб – за санітарно-хімічними показниками та 2251 проба – за мікробіологічними показниками. Відхилення від гігієнічних нормативів реєструвались відповідно у 1,2% та 1,7% проб проти 1,3% та 0,8% за аналогічний період минулого року, зокрема за санітарно-хімічними показниками – у Канівському районі (5,9%), Маніьківському районі (5,0%), м.Ватутіне (4,7%), за мікробіологічними показниками – у Драбівському районі (7,9%), Смілянському (7,1%), м.Черкаси (5,1%).
Поза цим, на вміст нітратів досліджено 859 проб овочів, відхилення виявлені у 20 (2,3%) пробах: м.Умань, Уманському, Маньківському, Чорнобаївському районах та м.Ватутіне.
На вміст пестицидів досліджено 115 проб харчових продуктів та продовольчої сировини, перевищень допустимих рівнів не виявлено, за радіологічними показниками – 69 проб, без відхилень.
У Iпівріччі 2017 р. лабораторією ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводилось визначення ГМО в харчових продуктах. Досліджено 440 проб харчових продуктів та продовольчої сировини, нестандартних проб не виявлено.
За результатами досліджень надано відповідні рекомендації керівникам підприємств та організацій, власникам продукції.
Відповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" здійснює постійний санітарно-гігієнічний моніторинг стану забруднення атмосферного повітря на межі санітарно-захисних зон об’єктів промислового, сільськогосподарського та комунального призначення, а також в межах житлової забудови, в зоні впливу вуличних магістралей тощо.
Впродовж І півріччя 2017 року відібрано та досліджено 3245 проб атмосферного повітря, перевищення гранично допустимих, максимально разових концентрацій забруднюючих речовин виявлено у 239 (7,4%) пробах.
Найвищі показники забруднення атмосферного повітря зареєстровано у м. Черкаси, зокрема, за вмістом формальдегіду (55,5%) та оксиду вуглецю (35,9%). В Монастирищенському районі виявлено 3 (2,3%) проби з перевищенням гранично допустимих концентрацій діоксиду азоту.
Лабораторний центр продовжує моніторинг атмосферного повітря області.
Відповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" здійснює постійний лабораторний моніторинг води поверхневих водойм у 92 контрольних створах та у місцях водокористування населення.
Впродовж І півріччя 2017 року із водойм І категорії досліджено 23 проби води за санітарно-хімічними та 59 – за мікробіологічними показниками. Відхилення від встановлених нормативів виявлено у 1 (1,7%) пробі за мікробіологічними показниками.
Із водойм ІІ категорії досліджено 274 проби річкової води за санітарно - хімічними та 321 – за мікробіологічними показниками. Не відповідало встановленим нормативам 22 (8,0%) проби за санітарно-хімічними та 36 (11,2 %) - за мікробіологічними показниками.
Питома вага проб води водойм із відхиленнями від встановлених нормативів за санітарно – хімічними показниками (переважно – інтенсивність запаху, забарвленість, вміст суспензованих речовин, заліза, аміаку, хімічне споживання кисню) перевищувала середньообласний показник в Золотоніському, Уманському, Чорнобаївському та Кам’янському районах, за мікробіологічними (індекси лактозопозитивної кишкової палички, колі-фагів) – в Кам’янському, Катеринопільському та Золотоніському районах.
Лабораторний центр продовжує моніторинг води поверхневих водойм.
Відповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" за І півріччя 2017 року із джерел та мереж централізованого водопостачання досліджено 1078 проб питної води за санітарно-хімічними та 1586 проб - за мікробіологічними показниками. Гігієнічним вимогам не відповідали 75 (6,9%) та 70 (4,4%) проб відповідно.
Питома вага проб питної води із відхиленнями від гігієнічних вимог за санітарно – хімічними показниками ( переважно – забарвленість, загальна жорсткість, вміст заліза, марганцю) перевищувала середньообласний показник в Золотоніському, Катеринопільському та Тальнівському районах, за мікробіологічними (загальне мікробне число, коліформи) – в Жашківському, Катеринопільському та Городищенському районах.
ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" здійснює постійний моніторинг стану об’єктів довкілля, зокрема ґрунту в межах житлової забудови (ігрові майданчики, дошкільні дитячі заклади), зонах впливу автомагістралей, на берегах водойм, на межі санітарно-захисних зонах підприємств, полігонів твердих побутових відходів тощо.
Впродовж 6 міс. 2017 року досліджено 305 проб ґрунту за санітарно-хімічними показниками, 346 – за мікробіологічними та 853 – за паразитологічними. Гігієнічним нормативам не відповідало 5 (2,4%) проб за санітарно-хімічними, 8 (2,3%) - за мікробіологічними та 22 (2,5%) – за паразитологічними показниками (м. Черкаси, Уманський, Звенигородський, Смілянський райони)
Лабораторний центр продовжує моніторингові дослідження ґрунту.
Відповідно до Плану моніторингових досліджень на 2017 рік ДУ "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" за 5 міс. поточного року із джерел та мереж централізованого водопостачання досліджено 358 проб питної води за санітарно-хімічними та 354 проби - за мікробіологічними показниками. Гігієнічним вимогам не відповідали 21 (5,9%) та 8 (2,3%) проб відповідно.
Із джерел нецентралізованого водопостачання (приватні та громадські свердловини і колодязі) досліджено 330 проб питної води за санітарно-хімічними показниками та 191 пробу – за мікробіологічними. Гігієнічним вимогам за санітарно-хімічними показниками не відповідали 100 (30,3%) проб (переважно за вмістом нітратів у приватних колодязях) та 27 (14,1%) проб - за мікробіологічними показниками.
Лабораторний центр продовжує моніторинг якості питної води.
Більше статтей...
- Про стан радіаційного фону на території Черкаської області за 2016 рік
- Про результати моніторингу якості харчових продуктів та продовольчої сировини в області за 2016 рік
- Про результати моніторингу ґрунту на об’єктах довкілля за 2016 рік
- Щодо наявності у харчових продуктах генетично-модифікованих організмів