Інформація для населення

legionerivprichiniurazhennyalegen 

За офіційними даними у Республіці Польща, у місті Жешуві та у Жешувському повіті, станом на 25 серпня цього року було зареєстровано 113 підтверджених випадків легіонельозу, із них сім летальних (4 чоловіка і 3 жінки віком від 64 до 95 років).

Нині вже підтверджено понад 150 випадків зараження небезпечною хворобою у зазначеному регіоні. Кількість смертей виросла до 19. Інформація про ідентифіковане джерело цього спалаху відсутня, запобіжні заходи контролю були впроваджені для зниження ризику зараження з можливих джерел навколишнього середовища. Ризик зараження обмежено географічно навколо джерела спалаху. Тривають епідеміологічні та екологічні дослідження для визначення джерела спалаху та контролю розповсюдження.

Щодо епідемічної ситуації з легіонельозу в Україні, то з 2017 по 2022 рік зареєстровано 2 випадки цього захворювання, а саме: по 1 випадку у 2017 році та у 2019 році. У Черкаській області більше ніж за 30 років випадків легіонельозу не зафіксовано.

Детальніше...

ruku mutu sait 

Найпоширеніший спосіб передачі інфекцій – немиті руки, коли ми торкаємося ними обличчя або їмо.

За даними американського Центру контролю та профілактики захворювань (CDC), проста звичка мити руки може:

- зменшити кількість людей, які хворіють на діарею, на 23-40%;

- зменшити діарейні захворювання у людей з ослабленою імунною системою на 58%;

- знизити респіраторні захворювання, такі як застуда, серед населення на 16-21%;

- зменшити пропуски дітьми школи через захворювання шлунково-кишкового тракту на 29-57%.

3 вересня відзначають Всесвітній день гігієни. Тож фахівці Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб нагадують, як ефективно мити руки, щоб захистити себе від поширення вірусів, мікробів та інфекцій.

Детальніше...

 ditini adaptuvatisya do shkoli

В Україні стартував новий навчальний рік. Хтось із дітей пішов у перший клас, хтось перейшову нову школу, хтось приїхав додому з-за кордону, багатьом доведеться знову звикати до офлайн-навчання... І всім їм потрібен час та зусилля, щоб втягнутися у шкільний режим.

Зібрали поради для батьків від сімейної та дитячої психологині Світлани Ройз, щоб полегшити підготовку дитини до школи.

Детальніше...

 veresen

У школах України пропонують 1 вересня, в День знань, провести для учнів урок про важливість ментального здоров’я. Урок «Ти як? Повертаємось до школи!» розробили Міністерство освіти і науки України спільно зі Всеукраїнською програмою ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої першою леді України Оленою Зеленською, та ЮНІСЕФ.

Урок про підтримку та важливість психічного здоров’я складений для двох вікових категорій учнів: для 1-6 та 7-11 класів.

З поверненням до школи, зазначають у МОН, збільшиться навантаження на дітей: крім стресу через війну, додасться взаємодія з однолітками та вчителями, адаптація до навчання у нових умовах та форматах. Також у зв’язку з початком навчального процесу дітям потрібно буде знаходити спільну мову з батьками й опікунами. Все згадане вище може стати ще одним джерелом невпевненості у собі й переживань.

Детальніше...

insult 

Багато людей веде малорухливий спосіб життя: офісна сидяча робота, дозвілля перед телевізором, з відеоіграми тощо. Все це негативно позначається на здоров'ї. Низька рухова активність провокує виникнення захворювань, які підвищують ризик інсульту, а саме: ожиріння, артеріальна гіпертензія, високий рівень холестерину, цукровий діабет 2 типу. Запам'ятайте, що профілактувати інсульт набагато легше, ніж його лікувати, тож саме час додати більше руху до свого життя. Розповідаємо, як це зробити.

Рухова активність

Дорослим 18-64 р. рекомендовано щонайменше 150 хв аеробних вправ помірної інтенсивності впродовж тижня. Додайте такі активності:

 • швидка хода;
 • їзда на велосипеді (переважно по рівнинній поверхні);
 • плавання;
 • піші прогулянки;
 • робота в будинку та на подвір’ї.

Детальніше...

 son udar

Тривале перебування на сонці може спровокувати сонячний удар. Це відбувається, коли тіло більше не може контролювати свою температуру, і вона швидко підвищується, механізм потовиділення дає збій, і людина не може охолодитися.

Ознаки та симптоми:

 • висока температура тіла (39°С і вище);
 • гаряча, червона, суха або волога шкіра;
 • блювання;
 • судоми;
 • дезорієнтація, зміни стану свідомості, невиразне мовлення;
 • втрата свідомості.

За таких симптомів перемістіть людину в затінок або у прохолодне приміщення та викличте швидку.

Детальніше...

lanch-boks 

Наближається 1 вересня, День знань. Багато українських школярів в умовно безпечніших містах вперше за кілька років повернуться за парти, де попри війну триває впровадження реформи шкільного харчування. Це дуже важливі зміни, тож закликаємо батьків звертати увагу на те, чим годують дітей у шкільних їдальнях, та на те, що пропонують у буфетах.

І хоча більшість прийомів їжі діти мають вдома, вони також часто беруть із собою перекуси до школи. Як зробити наповнення ланч-боксу корисним для дитини? Читайте поради Олега Швеця, президента Асоціації дієтологів України, консультанта з громадського здоровʼя МОЗ України.

Детальніше...

 lviv mu

Інформативно, пізнавально, інтенсивно – так проходило навчання за програмою «Комунікації та комунікаційні стратегії для центрів контролю та профілактики хвороб» у Львові з 21 по 25 серпня.

Навчальна програма організована Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Школою публічного управління УКУ та проєктом USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров'я».

У п’ятиденному навчальному модулі, що проходив у кампусі Українського католицького університету, взяли участь представники ЦКПХ з усієї України. ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» представляли фахівчині зі зв’язків із громадськістю та пресою Лариса Нетахата й Ірина Кіреєва.

Детальніше...

polohy 

Щороку в Україні народжують близько 200 тисяч жінок і важливо, щоб кожна з них, а також новонароджені, отримували кваліфіковану та якісну медичну допомогу.

На сьогодні в Україні 306 лікарень та пологових будинків уклали договори з НСЗУ Національна служба здоров'я України на надання послуги «Медична допомога при пологах», а відповідно у такому випадку послуги для населення є безоплатними.

Відповідаємо на поширені запитання:

Чи може породілля (в тому числі ВПО) обирати пологовий будинок, незважаючи на місце реєстрації та фактичного проживання? І чи буде це безоплатно?

Детальніше...

mental 

Ментальне здоров’я є невід’ємною частиною щасливого життя. Це поняття дуже широке і поєднує різні  аспекти. Як зрозуміти, що стан душевного здоров’я вийшов із рівноваги та настав час звернутися до психотерапевта — розказуємо далі.

Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.

Ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття. А з іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства.

Детальніше...

insult 

Безліч досліджень доводять, що повноцінне збалансоване харчування дуже важливе у профілактиці та контролі ризику інсульту. Водночас вибір здорового способу життя знижує ризик інсульту на 80%.

Запам’ятайте 5 простих правил здорового харчування. Вживаємо за добу:

– п'ять порцій фруктів, овочів та ягід щодня (400-600 г);

– не більше однієї чайної ложки солі;

Детальніше...

zahalne photo

23 серпня відбулася виїзна вакцинальна кампанія на території села Телепине та прилеглих сіл Кам’янської міської територіальної громади: Катеринівка, Радиванівка, Вербівка.

Аби охопити щепленнями жителів віддалених населених пунктів ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ України» застосовує спеціальний автобус, отриманий від ВООЗ, ЮНІСЕФ за підтримки МОЗ.

Щепити доросле населення проти правця та дифтерії стало можливо завдяки виїзду до сіл фахівців Центру спільно з спеціалістами Кам’янського відділення Черкаського міськрайонного відділу, колегами КНП «ЦПМСД» Кам’янської міської ради за підтримки органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Детальніше...

 cz01

Нещодавно Головний державний санітарний лікар області, Генеральний директор Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Володимир Папач, завідувачка відділу імунопрофілактики Центру Ірина Шуляренко разом із заступником начальника Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА Тетяною Бондар та лікарем-імунологом дитячим КНП «Черкаська міська дитяча лікарня» Інною Кімлик зустрілися із представниками Черкаської обласної Ради Християнських Церков.

Детальніше...

insult 

Інсульт – це гостре порушення кровообігу в судинах головного мозку у вигляді ішемії (зменшення кровопостачання) або крововиливу з пошкодженням його речовини. Наразі, це захворювання досить поширене і має високу летальність. Крім того, реабілітація після інсульту потребує багато часу та дороговартісних препаратів і часто буває малоефективною.

Тому саме профілактиці виникнення передумов цієї недуги потрібно приділяти особливу увагу.

Основними доступними заходами профілактики інсульту є:

– Контроль стану артеріального тиску. Його підвищення може викликати розрив дрібних судин (особливо змінених) і призвести до виникнення геморагічного інсульту. Важливо не лише контролювати, але і своєчасно стабілізувати його;

Детальніше...