-03

У 2023 році в Україні на кір захворіло 65 людей, це ушестеро більше, ніж у 2022 році, коли було 11 захворілих. За перші три місяці 2024 року зареєстровано 23 випадки захворювання проти 9 за аналогічний період минулого року.

Кір – одне з найзаразніших інфекційних захворювань: 9 із 10 невакцинованих людей ризикують захворіти після контакту з хворим. Найбільш вразливі до інфекції діти, які не мають щеплень.

Востаннє спалах кору був зафіксований в Україні у 2017-2019 роках. Тоді померли 25 дітей та 16 дорослих. Головна причина спалахів кору — низьке охоплення профілактичними щепленнями.

За підсумками 2023 року в Україні щеплення проти кору, паротиту та краснухи (КПК) отримали 92,4% однорічних дітей та 87,3% 6-річних.

У Черкаській області за 2023 рік щеплення КПК отримали 1-річні – 86,2% та 6-річні – 86,3%.

Для створення колективного імунітету потрібно, щоб було вакциновано 95% населення.

Кожна дитина має отримати дві дози вакцини КПК — у 12 місяців та в 6 років.  Щеплення — безоплатні та дозволяють сформувати специфічний імунітет проти усіх трьох інфекцій.

Чому важливо зробити це щеплення? Бо всі три хвороби мають тривалі важкі наслідки, а специфічних ліків проти них немає.

Серед ускладнень кору – запалення легенів (пневмонія), вушна інфекція (отит), запалення мозку (енцефаліт), інші серйозні ускладнення, а також інвалідність і смерть.

Якщо жінка перенесе краснуху напередодні зачаття чи під час вагітності, в більшості випадків плід матиме численні вади розвитку, а у 20% – загине.

Паротит, відомий також як свинка, має численні ускладнення – запалення спинного і головного мозку, молочних залоз, яєчників чи тестикул. Поширений наслідок паротиту в чоловіків – атрофія тестикулів й тимчасова втрата фертильності.

Як бачите, ці захворювання жодним чином не можна назвати легкими дитячими інфекціями. Від того, чи ви вакцинуєте свою дитину від кору, паротиту і краснухи, залежать життя і здоров’я не лише її, а й ваших онуків.

Якщо ваша дитина пропустила планове щеплення, наздоженіть його якнайшвидше! Якщо таких щеплень декілька, сімейний лікар складе індивідуальний графік вакцинації.