papach v

В області з початку року не було зареєстровано групових випадків або спалахів гострих кишкових інфекцій чи харчових отруєнь. Хоча такі спалахи на території України реєструються. Водночас епідемічна ситуація з гострих кишкових інфекцій на Черкащині не стійка та має тенденцію до погіршення. Про це під час брифінгу в медіацентрі Черкаської ОВА повідомив Генеральний директор Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб, головний державний санітарний лікар області Володимир Папач.

«З початку року в області зареєстровано 1035 випадків гострих кишкових інфекцій. Відповідно інтенсивний показник на 100 тисяч населення на 34% вищий від аналогічного за минулий рік і на 40% перевищує середньодержавний показник. Переважна більшість захворілих, понад 50% – це діти», – зазначив Володимир Папач.

Найвищі показники захворюваності на гострі кишкові інфекції в області реєструються у місті Черкаси, Катеринопільській, Кам’янській територіальних громадах.

Як пояснив головний державний санітарний лікар області, у більшості випадків захворювання на ГКІ пов’язані з порушенням правил особистої гігієни, недотриманням умов і термінів зберігання, приготування та споживання харчових продуктів у домашніх умовах тощо.

В області з початку року зареєстровано 94 випадки захворювань на сальмонельоз.

«Усі ці випадки мали побутовий характер, переважно харчовий шлях передачі і стали можливими через порушення санітарних норм щодо приготування, зберігання харчових продуктів, недотримання правил особистої гігієни, неналежну санітарну обробку розробного інвентарю, посуду тощо», – зауважив Володимир Папач.

Найбільша кількість випадків захворювань на сальмонельоз реєструвалася у Черкаській громаді – 40, Канівській – 10, Уманській – 8, та Смілянській територіальній громаді –  6 випадків.

«Якщо порівнювати із минулим роком, то було зареєстровано 45 випадків. Як бачимо, цього року на Черкащині більш як удвічі зросла кількість випадків захворювання на сальмонельоз» – поінформував Генеральний директор Черкаського обласного ЦКПХ.

 bryfing papach  sait

Окрім того, упродовж 7 місяців цього року в області зареєстровано 2 випадки ботулізму, смертельно небезпечного харчового отруєння, із трьома потерпілими – двоє дорослих і одна 16-річна дитина.

Дорослі – це сімейна пара, яка вживала в’ялену річкову рибу,виготовлену в домашніх умовах. А 16-річний хлопець вживав у їжу печінковий паштет домашнього приготування.

За словами Володимира Папача, усі випадки захворювання на ботулізм підтверджені лабораторно. В одному випадку в крові потерпілих був виявлений ботулотоксинтипу Е, в іншому –  типу В. Усі потерпілі одужали.

На сьогодні в області зареєстровано вже 2 випадки отруєнь дикорослими грибами із 5 потерпілими, з яких 1 дитина.

«Буквально нещодавно дві сім’ї – 4 особи, в Черкаському районі після вживання дикорослих грибів опинилися на лікарняному ліжку. Наразі вони проходять стаціонарне лікування», – зазначив Головний державний санітарний лікар області.

За його словами, з метою моніторингу циркуляції збудників інфекційних захворювань, ДУ «Черкаський обласний ЦКПХ МОЗ» продовжує здійснювати відповідні лабораторно-інструментальні моніторингові дослідження об’єктів середовища життєдіяльності:

«Зокрема ми приділяємо прискіпливу увагу контролю за циркуляцією збудника холери. З цією метою провели майже 200 досліджень проб води поверхневих водойм. І у третині були виявлені холероподібні вібріони, так звані НАГ-вібріони І групи Хейберга, які не є збудником холери, але здатні викликати гострі кишкові інфекції і свідчать про те, що не виключена поява  і холерного вібріона в нашій області. Такій можливості сприяють нинішні умови, особливо температурні, скид недостатньо очищених стічних вод тощо».

Майже у 30% досліджених проб води поверхневих водойм були також виявлені відхилення за іншими бактеріологічними показниками.

Як пояснив Володимир Папач, усе це свідчить про те, що збудники гострих кишкових інфекцій, можливих харчових отруєнь інфекційної природи циркулюють навколо нас. Тому, зважаючи на теплий період року, сприятливі умови для їх розвитку та розмноження, кожному жителю Черкащини вкрай важливо дотримуватися необхідних профілактичних заходів.

Щоб уберегтися від гострих кишкових інфекцій та  харчових отруєнь, необхідно:

- вживати лише безпечні, доброякісні харчові продукти;

- ні в якому разі не купувати харчові продукти на стихійних ринках або «з рук»;

- купуючи харчові продукти навіть на законних ринках, звертати увагу на їх термін придатності до споживання та умови зберігання;

- продукти, які швидко псуються, зокрема молочні продукти, м’ясні, рибні, кулінарні вироби, кондитерські, особливо кремові вироби – всі вони повинні зберігатися в холоді (за температури від +2° до +6° С);

- дотримуватися правил термічної обробки харчових продуктів;

- не готувати їжу про запас, приготовлені кулінарні вироби, страви потрібно споживати максимум впродовж 2 годин після їх виготовлення;

- овочі, фрукти та ягоди ретельно мити чистою питною водою та обдавати окропом;

- дотримуватися правил особистої гігієни, мити руки з милом перед вживанням їжі, після відвідування туалету і слідкувати, щоб це робили діти.

 Щоб захиститися від ботулізму:

- не купувати ні в якому разі копчену, солону та в’ялену рибу «з рук», у місцях стихійної торгівлі;

- не купувати овочеві, м’ясні чи рибні консерви невідомого походження;

- готуючи консерви вдома, суворо дотримуватися всіх вимог, які викладені у кулінарних довідниках, технологічних картах;

- для консервування використовувати тільки свіжі доброякісні без ознак псування продукти;

- перед вживанням консервованих продуктів обов’язково піддати їх ретельній термічній обробці, так як збудник ботулізму нестійкий до дії високих температур;

- не споживати домашні консерви, що мають давній термін чи неналежно зберігалися, не використовувати продукцію зі здутих (бомбажних) банок.

Для профілактики отруєнь дикорослими грибами необхідно:

- відмовитись від споживання дикорослих грибів, замінити їх грибами, що вирощують штучно;

- не вживати незнайомих грибів та не купувати гриби на стихійних ринках.

«Якщо ви відчули найменші ознаки інфекційного захворювання чи харчового отруєння, невідкладно звертайтеся за медичною допомогою», – підсумував Володимир Папач.

Більше дивіться у відео.