tuberkulozu-lehen-u-doroslykh 

24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) по всьому світу відзначають День боротьби з туберкульозом.

Саме цього дня у 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття збудника туберкульозу. Це стало першим кроком на шляху діагностування і лікування небезпечного захворювання.

Метою Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і зусилля з ліквідації цієї хвороби. Організації і країни, що борються проти туберкульозу, проводять цей День з метою привернення уваги до масштабів цієї хвороби і способів її профілактики. Щоб зупинити та перемогти хворобу, усі мають зрозуміти, що без обізнаності про туберкульоз боротьба з ним приречена на невдачу. Всесвітній День боротьби з туберкульозом був заснований для того, щоб закликати населення берегти власне здоров'я.

Епідемія туберкульозу в Україні за критеріями ВООЗ оголошена з 1995 року. Незважаючи на всі заходи, яких вживають для запобігання епідемії, щогодини туберкульозом заражається троє жителів нашої країни та помирає один хворий, а всього хворіє 1,5% населення. З’явилася нова небезпечна форма хвороби – хіміорезистентний туберкульоз, тобто не чутливий до лікарських препаратів.

Світовий досвід свідчить, що поширення туберкульозу призводить до скорочення тривалості життя, зростання рівня смертності, тимчасової та стійкої втрати працездатності, збільшення необхідного обсягу медичних послуг, соціальної нерівності та дискримінації.

Основною причиною зростання захворюваності є зниження рівня життя населення, зростання алкоголізму, наркоманії. Суттєвий внесок робить і міграція населення.

Останніми роками в Черкаській області спостерігається зростання захворюваності на туберкульоз. У 2022 році зареєстровано 425 випадків, показник захворюваності на 100 тисяч населення становив 36,2, що на 18,7% більше, ніж у 2021 році (30,5 на 100 тис.) та на 13,9% вище від середньодержавного показника (31,8 на 100 тис.).

Упродовж двох місяців цього року зареєстровано 52 випадки активного  туберкульозу органів дихання, проти 32 – за аналогічний період 2022 року.

Національним Календарем профілактичних щеплень передбачено обов’язкове введення вакцини БЦЖ дітям на 3-5 день від народження. В області минулого року було вакциновано 94,3 % новонароджених дітей.

Довідково

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що характеризується утворенням в органах специфічних запальних змін. Туберкульоз вражає практично всі органи і системи організму. Але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання.

Збудником туберкульозу є мікобактерії туберкульозу. Джерелом зараження є хворі люди або домашні тварини. Основне джерело зараження – хвора людина. Найчастіше туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом (через легені дорослої людини за добу проходить близько 15 кубометрів повітря).

Будь-яка людина повинна для себе запам’ятати одне правило: якщо у вас довготривалий кашель (понад 3 тижні) і хоча б один із наступних симптомів – субфебрильна температура, нічна пітливість, немотивоване зниження ваги тіла, слабкість, кровохаркання – передусім цій людині потрібно звернутись до лікаря і пройти обстеження на туберкульоз – рентген легень та дослідження мокротиння на наявність мікобактерій туберкульозу.

Вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню. Успіх лікування залежить від своєчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів, дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.

Боротьба з туберкульозом буде успішною тільки тоді, коли ми всі разом будемо дотримуватися правил боротьби з підступною хворобою і вимагати виконання їх від оточуючих.

Вчасне звернення до лікаря – це запорука здоров’я людини.