Імунопрофілактика

xlph1 

За підтримки Міністерства охорони здоров’я України, Світового банку та ЮНІСЕФ, на початку червня у Києві відбувся національний тренінг на тему «Холодовий ланцюг та управління вакцинами». У заході взяли участь фахівці з імунопрофілактики та епідеміологи обласних центрів контролю та профілактики хвороб, представники ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», експерти ЮНІСЕФ.

Детальніше...

shmygal 

Уряд схвалив Стратегію розвитку імунопрофілактики до 2030 року та план дій її реалізації. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

“Держава ефективно виконає свої зобов’язання із забезпечення українців якісними безкоштовними вакцинами та вчасної вакцинації», – зазначив Прем’єр-міністр.

Документ розроблено з метою затвердження середньо- і довгострокових пріоритетів державної політики у сфері національної безпеки країни відповідно до ратифікованих країною глобальних і регіональних документів з імунізації, та прийняття рішень, що базуються на доказовій медицині і передовому досвіді глобального рівня, забезпечення попередження до 2030 р. смертності та інвалідності від захворювань, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, а також зниження захворюваності населення України шляхом підвищення рівня доступності до якісних медичних імунобіологічних препаратів і послуг з вакцинації, зосереджених на найбільш уразливих групах і групах високого ризику, а також відновлення мережі імунізації після війни.

 

Залишки імунобіологічних препаратів у Черкаській області станом на 01.06.2023

Детальніше...

vakc duft pravec 

Чим небезпечні дифтерія та правець під час війни та як від них вберегтися?

Дифтерія

Дифтерія — гостре інфекційне захворювання. Збудник — дифтерійна паличка. Коли вона потрапляє в дихальну систему, вона виробляє токсин, який потрапляє до крові й уражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему, нирки.

Передається інфекція повітряно-крапельним шляхом і може проявлятися болями в горлі, підвищеною температурою, лихоманкою, набряком слизової оболонки гортані, нальотом на мигдалинах сірого кольору, осиплістю голосу. Призводить до ускладнення дихання. Під час війни існує особливо великий ризик інфікування.

Правець

Військові умови з обмеженим доступом до проточної води й засобів гігієни, а також із підвищеним ризиком поранень є ідеальним середовищем для виникнення правця. Це — інфекційна хвороба, яку спричиняють бактерії Clostridium tetani. Вони живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин.

Детальніше...

Рекомендації ВООЗ для України щодо COVID-19

Друк
PDF

rekomendacii-vaitkevich-5863398 

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) презентувала оновлені глобальні рекомендації для України щодо COVID-19 на виїзній нараді у Києві, присвяченій Всесвітньому та Європейському тижню імунізації.

За даними ВООЗ, станом на 1 січня 2023 р. жителі України отримали 34 939 868 доз вакцини проти COVID-19, причому 90% з них введено до повномасштабного вторгнення росії. З огляду на ці темпи вакцинації, організація рекомендує Україні зосередитися на таких стратегіях:

  • підвищення рівня охоплення первинною серією вакцинації осіб літнього віку, людей з ослабленим імунітетом і пацієнтів із супутніми захворюваннями незалежно від віку;
  • підтримка рівня охоплення бустерною дозою осіб літнього віку, людей з ослабленим імунітетом і пацієнтів із супутніми захворюваннями кожні 6–12 місяців;
  • введення бустерної дози в період вагітності для дорослих і підлітків, якщо останню дозу було введено більше ніж 6 місяців тому;
  • підтримка рівня охоплення бустерною дозою працівників критичних служб (медиків) кожні 12 місяців тощо.

Детальніше...

Чому всі мають зробити щеплення?

Друк
PDF

344322914 964438671228615 4143250545663541660 n 

Вакцинація важлива не лише для власного захисту, але й для захисту усіх людей навколо, як щеплених, так і ні. Чому так? Давайте розбиратися.

Перша причина – колективний імунітет. Чим більше людей захищені від хвороб, тим важче інфекціям поширюватися. Якщо рівень вакцинації низький, виникають спалахи кору, дифтерії чи інших страшних хвороб. У першу чергу від цих спалахів страждають діти, які занадто малі, щоб вакцинуватися від деяких хвороб, а також люди, які мають важкі хронічні хвороби. У людей з онкологією, імунодефіцитними станами, діабетом та іншими серйозними захворюваннями імунна система дуже ослаблена, а тому вакцинація не може захистити їх повністю. Вони можуть захворіти і навіть померти.

Детальніше...

 dutuna sheplenna

Інформація про щеплення вноситься в медичну документацію:

- Історія розвитку дитини (форма № 112/о);

- Карта профілактичних щеплень (форма № 063/о);

- Медична карта амбулаторного хворого (форма № 025/о);

- довідка про проведені щеплення.

У медичні документи вносяться паспортні дані пацієнта, вік, а також дати проведення щеплень, якою вакциною зроблені щеплення, виробник препарату, серія, доза, спосіб введення. Якщо була побічна реакція на введення вакцини, робиться обов’язкова відмітка.

Особливістю Карти профілактичних щеплень (форма № 063/о) є те, що вона зберігається у закладах – надавачів послуг постійно. На вимогу пацієнтів про дані щеплень видається копія форми № 063/о або формується довідка, яку підписує лікар.

Детальніше...

В Україні очікують спалах кору – черкащан закликають вакцинувати дітей

Друк
PDF

 kir dut2

За прогнозами Всесвітньої організації охорони здоров’я та Центру громадського здоров’я МОЗ України в державі очікується спалах кору – одного з найбільш заразних та небезпечних інфекційних захворювань. З цього приводу в Черкаській області розроблений План дій щодо готовності та реагування на спалах кору, затверджений рішенням комісії ТЕБ та НС №6 від 06 квітня 2023 року.

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, діти до 18 років мають отримати дві дози вакцини – у 12 місяців та в 6 років. Дуже важливо не відкладати щеплення. Якщо дитина пропустила першу чи другу дозу вакцини КПК за графіком, потрібно звернутися до лікаря і якнайшвидше надолужити пропущені щеплення.

Діти, які вчасно не отримали необхідний комплекс профілактичних щеплень проти кору, можуть отримати дві дози вакцини з інтервалом 1 місяць до 18 років.

Вакцина для профілактики кору комбінована та має у складі захисні компоненти також від паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна і забезпечує тривалий захист.

Детальніше...

vakc polio 

Звертаємося до всіх батьків! Сьогодні наші діти потребують уваги та захисту як ніколи. Спалах поліомієліту досі не відступив! Тому потрібно зробити все можливе, аби вони не зазнали страшних інфекційних захворювань.

Вакцинація проти поліомієліту внесена до Національного календаря щеплень України та обов’язкова у всіх країнах Європи.

Зазвичай симптоми поліо схожі на гостру кишкову інфекцію або грип чи ГРВІ. Поки людина думає, що в неї грип, вірус поліомієліту підступно розповсюджується організмом. І згодом виникають рухові розлади. Вони виражаються сильними болями у м’язах, паралічем, що розвивається за кілька годин, вражаючи ноги, плечі, груди, живіт, обличчя тощо.

Згодом хвороба призводить до смерті від неможливості дихати. У разі одужання функції уражених хворобою нервів та м’язів не відновлюються, також можливі небезпечні ускладнення — пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею тощо.

Детальніше...

Як вберегти немовля від важких форм туберкульозу?

Друк
PDF

vakc tub 

Відповідь проста й однозначна — вакцина БЦЖ.

Вона запобігає розвитку туберкульозного менінгіту або міліарного туберкульозу, які особливо небезпечні для дітей першого року життя.

Її вводять на 3–5 день життя дитини. Це рекомендований вік для вакцинації, однак діти старше 5 днів також можуть бути вакциновані, якщо раніше вони не були щеплені з об’єктивних причин.

Щеплення допоможе імунній системі малюка підготуватися до можливих зустрічей з інфекцією й натренувати організм на боротьбу з нею.

Детальніше...

Залишки імунобіологічних препаратів у Черкаській області станом на 01.05.2023

Детальніше...

gololob2 

Триває Всесвітній тиждень імунізації, що стартував 24 квітня.

У студії програми «У фокусі подій» на ТРК «Ільдана» лікар-епідеміолог відділу імунопрофілактики Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України  Тетяна Гололобова розповіла про те, чому щороку світ відзначає останні сім днів квітня як тиждень імунізації, чому це важливо для жителів нашої області і як взагалі імунізація рятує життя кожної людини та суспільства в цілому.

Тетяна Гололобова наголосила на необхідності кожного перевірити власний вакцинальний статус, а також — вакцинальний статус своїх дітей, просити допомоги свого сімейного лікаря чи педіатра. Адже сьогодні як ніколи легко надолужити щеплення, і це можна зробити навіть без декларації з сімейним лікарем.

Детальніше...

Вакцинація від гепатиту В: у якому віці її робити

Друк
PDF

 vakc gepatut

Щеплення проти гепатиту В роблять малюку в перші 24 години життя. Це одне з перших батьківських рішень на користь життя малюка.

Тому відмова або відтермінування — загрожують!

Вірус гепатиту В порушує функціонування печінки. Тривале перебування вірусу в клітинах печінки провокує розвиток цирозу й раку печінки, що майже завжди летальне.

Розвиток хронічної інфекції більше розповсюджений серед дітей грудного віку, інфікованих їхніми матерями, або до досягнення п’ятирічного віку. Саме тому важливо отримати всі три дози вакцини, бо від цього залежить рівень захисту дитини.

Детальніше...

br tug im  cop 

Ризики поширення інфекційних захворювань під час війни суттєво зростають через відсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, а також перебування великої кількості людей одночасно у сховищах та тимчасових прихистках. Тож зараз украй важливо захистити від небезпечних інфекційних хвороб себе і своїх дітей, тобто вакцинуватися. На цьому наголосив під час брифінгу в Черкаській обласній військовій адміністрації 25 квітня головний державний санітарний лікар області Володимир Папач.

У брифінгу, який відкрила перша заступниця очільника області Наталія Кравченко, також взяла участь начальниця управління охорони здоров’я ОДА Антоніна Уманець.

З 24 по 30 квітня триває Всесвітній тиждень імунізації.

«Це тиждень, коли ми маємо донести до якомога ширшого загалу людей необхідність використати надзвичайно просту, але унікальну і потужну можливість убезпечити себе від багатьох інфекцій – вакцинуватися. Про необхідність цього свідчить і статистика інфекційної захворюваності в області», – зазначив Володимир Папач.

За його словами, на Черкащині за весь минулий рік на інфекційні захворювання захворіли понад 197 тисяч людей, а за перший квартал цього року – вже майже 70 тисяч черкащан.

На COVID-19 цього року в області захворіло понад 7 тисяч осіб, померло – 61. Майже усі не щеплені. Лише за останній тиждень захворіло 669 осіб та зареєстровано 10 смертей від коронавірусної інфекції.

В області у поточному році зареєстровано 20 випадків епідпаротиту, який може викликати менінгіт, енцефаліт та глухоту, а у хлопчиків у майбутньому може призвести до безпліддя. Спалах цієї хвороби зафіксовано у Черкаському районі. Усі 17 осіб, які захворіли, – не щеплені.

Детальніше...