Моніторинг захворюваності

Про гостру кишкову інфекцію серед вихованців групи раннього віку НВК №1(м. Умань, вул. Тютюника 9а)

Друк
PDF
ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» повідомляє, що групове захворювання на гостру кишкову інфекцію серед вихованців групи раннього віку санаторного типу навчально-виховного комплексу № 1 (м. Умань, вул. Тютюника 9а) локалізоване та ліквідоване.

Усі хворі проліковані та станом на 10.04.2017 року виписані зі стаціонару.

Фахівцями Державної установи "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" проведено лабораторні дослідження об'єктів довкілля, а також комплекс необхідних профілактичних та протиепідемічних заходів, в осередках захворювань - заключні дезінфекційні заходи.

Про результати моніторингу за ентеровірусами за 1 квартал 2017 року

Друк
PDF

грипп ДЖНа виконання наказу №196 від 14.07.08 р. МОЗ України «Про посилення заходів щодо попередження захворювань на поліомієліт в Україні» та згідно плану моніторингових досліджень вірусологічної лабораторії на 2017 рік, а також для забезпечення оцінки епідемічної ситуації в області проводилась лабораторна діагностика захворювань, етіологія яких може бути пов’язана з поліовірусами чи іншими ентеровірусами, а саме: хворих на ГВП, серозні менінгіти, гострі кишкові інфекційні хвороби, гострі респіраторні інфекції.

За І квартал до вірусологічної лабораторії для дослідження надійшло 59 проб від хворих та здорових людей, з яких 31 проба від хворих. Всі проби досліджені методом ПЛР (полімеразно-ланцюгова реакція) і у 2 пробах виявлено специфічну РНК ентеровірусів. Матеріал доставлено від хворих з діагнозом серозний менінгіт – 2 проби, кишкова інфекція – 5 проб та інші, включаючи діагнози: ентеровірусна інфекція, герпетична ангіна – 14 проб, з яких 2 проби були позитивними.

Позитивні проби доставлено з інфекційних відділень ЦРЛ Уманського району та ЦРЛ Катеринопільського району. Хворі віком 19 та 37 років відповідно. Обстежено 28 здорових дітей, в тому числі 19 контактних з хворими на ГВП. Результати досліджень негативні.

Планово досліджувались проби стічних вод з каналізаційних колекторів інфекційних лікарень та інфекційних відділень, до та після знезараження, а також стічні води господарсько-побутових колекторів.

Всього за три місяці поточного року надійшло та досліджено 65 проб з об’єктів довкілля, з яких 9 були позитивними на наявність ентеровірусного забруднення. З 43 проб стічних вод інфекційних стаціонарів – 4 були позитивними (9%) це проби з м. Сміла, Канів, Лисянка та м.Умань. З 12 проб господарсько-побутових стічних вод позитивні виявили у 4 пробах (33%). Позитивну пробу виявлено і серед 10 досліджених проб води водоймищ – Христинівський район.

Таке значне виявлення позитивних проб з об’єктів довкілля вказує на їх інтенсивну циркуляцію серед населення, звідки вони і потрапляють до зовнішнього середовища.

Про гостру кишкову інфекцію серед вихованців молодшої групи ДНЗ № 28 (м. Умань, вул. Пушкіна 8а)

Друк
PDF

ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» інформує, що групове захворювання на гостру кишкову інфекцію серед вихованців молодшої групи дошкільного навчального закладу № 28 (м. Умань, вул. Пушкіна 8а) локалізоване та ліквідоване.

Усі хворі проліковані та станом на 28.03.2017 року виписані зі стаціонару.

Фахівцями Державної установи "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" проведено лабораторні дослідження об'єктів довкілля, а також комплекс необхідних профілактичних та протиепідемічних заходів, в осередках захворювань - заключні дезінфекційні заходи.

Паразитарна захворюваність за 3 місяці 2017 року

Друк
PDF

паразит.jpgЗа три місяці поточного року за результатами щомісячного моніторингу захворюваності на паразитарні захворювання, який здійснює Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України", зареєстровано 587 випадків хворих на паразитози, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 47.0 проти 42.4 у минулому році. Захворюваність дітей складає 96% від усіх захворілих із них 85% це діти організованих колективів.

У сумі інфекційної захворюваності без грипу та ГРВІ паразитози складають 31.2%.

Серед паразитарних хвороб 89% становлять гельмінтози, яких зареєстровано 523 випадки, інтенсивний показник 42.0 на 100 тис. населення проти 36.5 у минулому році. Найвищі показники захворюваності в Уманському районі – 160.0, Шполянському  – 157.0, Жашківському - 147.1 Звенигородському – 100.0.

Серед гельмінтозів ентеробіоз складає 96,0%. Рівень захворюваності становить 40.2 на 100 тис. населення, дитячого 229.7 на 100 тис. дитячого населення, проти 35.2 – 208.3 у 2016 році.

Зареєстровано 8 випадків захворювань на аскаридоз у мм. Черкаси, Умань, Золотоніському та Маньківському районах. У порівнянні з минулим роком спостерігається зниження захворюваності у 2,3 рази.

Із рідкісних гельмінтозів зареєстровано 3 випадки дирофіляріозу у мм. Черкаси, Умань та 1 випадок опісторхозу у м. Черкаси.

Із кишкових найпростіших в області зареєстровано 64 випадки лямбліозу, інтенсивний показник становить 5.1 на 100 тис. населення, діти до 17 років – 25.8 на 100 тис. дитячого населення, проти 5.8 і 30.1 відповідно.

Моніторинг за природно-вогнищевими інфекціями в I кварталі 2017 року

Друк
PDF

Фахівцями групи спостереження за природно-вогнищевими та трансмісивними інфекціями ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» здійснюється постійний моніторинг циркуляції збудників природно-вогнищевих інфекцій в об’єктах довкілля. Однією з основних складових контролю за цією ситуацією є епізоотологічні обстеження території області. Зимово-весняний комплекс робіт включає:

- відбір проб води та збір пелеток хижих птахів для дослідження на туляремію;

- облік чисельності та відлов дрібних ссавців з метою дослідження на природно-вогнищеві інфекції.

За І квартал 2017 р. відібрано 55 проб води для дослідження на туляремію з річок Кропивна, Тясмин, Суба, Вільшанка, Ірдинка та ставків у Золотоніському, Чорнобаївському, Кам’янському, Чигиринському та Черкаському районах. Збудника туляремії не виявлено.

Збором пелеток хижих птахів охоплено 23 населених пункти 11-ти адміністративних районів області, зокрема мм. Черкаси, Сміла, Золотоноша, Шпола, Кам’янка, Городище, селища міського типу та сільські населені пункти. Досліджено більше 700 екз. пелеток, з яких близько 6,5% мають антиген збудника туляремії. Досить високі титри антигену(1:40 – 1:80) в пелетках, які зібрані у Черкаському та Чигиринському районах, свідчать про нещодавній перебіг епізоотії туляремії серед мишоподібних гризунів.

Детальніше...

Стан моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції за 3 місяці 2017р.

Друк
PDF

image002.jpg

За три місяці поточного року за результатами щомісячного моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції, який здійснює ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України», захворювання на такі особливо небезпечні інфекції як сибірка, бруцельоз, висипний тиф, сказ, туляремія, лептоспіроз не реєструвались.

Відзначаєтьсязбільшення захворюваності на хворобу Лайма на 3 випадки. Зареєстровано 7 випадків проти 4 за аналогічний період 2016 року (інтенсивні показники – 0,6 та 0,3 на 100 тис. населення).

На активний туберкульоз органів дихання захворюваність зменшилась на 36,2% (113 випадків проти 177), інтенсивний показник становить 9,1 на 100 тис. населення проти 14,3 за аналогічний період 2016 року.

Зменшилась на 35 випадків кількість бактеріологічно підтвердженого туберкульозу органів дихання (63 випадки та 98), інтенсивний показник 5,1 проти 7,9 на 100 тис. населення.

Найвищі інтенсивні показники у м. Сміла-19,2, Тальнівському – 20,4, Корсунь-Шевченківському-17,8, Черкаському - 15,9, Смілянському - 15,3, Городищенському - 14,7, Канівському-13,6, районах.

Зменшилась на 8,6% ураженість населення педикульозом. Зареєстровано 117 випадків педикульозу проти 128, інтенсивний показник 9,4 проти 10,3. Найвищі показники в мм. Сміла, Ватутіне, Канівському, Кам’янському, Корсунь - Шевченківському районах.

Стан захворюваності на особливо небезпечні інфекції в області знаходиться на особливому контролі відділення ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України».

Паразитарна захворюваність за 2 місяці 2017 року

Друк
PDF

гельмінти.jpgЗа два місяці поточного року за результатами щомісячного моніторингу захворюваності на паразитарні захворювання, який здійснює Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України", зареєстровано 296 випадків хворих на паразитози, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 23,7 проти 23,2 у минулому році. Захворюваність дітей складає 98% від усіх захворілих із них 85% це діти організованих колективів.

У структурі паразитарної захворюваності 92% становлять гельмінтози, яких зареєстровано 255 випадків, інтенсивний показник 20,4 на 100 тис. населення проти 19,9 у минулому році. Найвищі показники захворюваності в Уманському – 58,0, Корсунь-Шевченківському – 50,0, Шполянському – 50,0, Звенигородському – 49,0, Жашківському – 43,0, Золотоніському – 34,0 районах.

Серед гельмінтозів ентеробіоз складає 98,0%. Рівень захворюваності становить 19,5 на 100 тис. населення, дитячого 108,5 на 100 тис. дитячого населення, проти 19,2 – 105 у 2016 році.

Зареєстровано 8 випадків захворювань на аскаридоз у мм. Черкаси, Умань, Золотоніському та Маньківському районах. У порівнянні з минулим роком спостерігається зниження захворюваності у 2 рази.

Із рідкісних гельмінтозів зареєстровано 2 випадки дирофіляріозу у мм. Черкаси, Умань та 1 випадок опісторхозу у м. Черкаси.

Із кишкових найпростіших в області зареєстровано 41 випадок лямбліозу, інтенсивний показник становить 3,3 на 100 тис. населення в тому числі діти до 17 років включно – 17,5 на 100 тис. дитячого населення. Захворюваність реєструвалася на рівні минулого року.

Моніторинг захворюваності на особливо небезпечні інфекції

Друк
PDF

оні_монітор.jpgЗа два місяці поточного року за результатами щомісячного моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції, який здійснює Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України", захворювання на такі особливо небезпечні інфекції як сибірка, бруцельоз, висипний тиф, сказ, туляримія, лептоспіроз - не реєструвались.  

Проте, зареєстровано 6 випадків захворюваності на хворобу Лайма, проти 2 за аналогічний період 2016 року (інтенсивні показники – 0,5 та 0,2 на 100 тис. населення). 

Зменшилась захворюваність на активний туберкульоз органів дихання на 34,8% (75 випадків проти 115), інтенсивний показник становить 6,04 на 100 тис. населення проти 9,3 за аналогічний період 2016 року. 

Детальніше...

Епідемічна та епізоотична ситуація зі сказу у січні - лютому 2017 року

Друк
PDF

сказ.jpgЗа результатами постійного моніторингу за епідемічною та епізоотичною ситуацією щодо сказу, який здійснює ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України», випадків захворювання на сказ серед людей в області у січні - лютому не зареєстровано. Водночас зареєстровано 27 поодиноких випадків сказу серед тварин проти 20 за аналогічний період 2016 р. Лабораторно підтверджено сказ у 13 собак, 7 лисиць, 6 котів та 1-го єнота.

Станом на 01.03.2017 р. визначено 33 зони стійкого неблагополуччя зі сказу у Корсунь-Шевченківському районі ( с. Пішки, с. Сотники,с. Заріччя, с.Вільховчик), Шполянському ( с. Георгіївка, с. Матусів, с. Терешки, с.Капустино), Черкаському ( с. Геронимівка, с. Дубіївка, с. Тубільці, с.Чорнявка), Канівському ( с. Ліплява, с. Прохорівка, с. Пекарі), Тальнівському  (м. Тальне, с. Шаулиха) та ін..

Фахівцями обласного лабораторного центру за результатами епідеміологічного розслідування встановлена 31 особа, яка мала ризик інфікування вірусом сказу при контакті зі скаженними тваринами.

Потерпілі отримують антирабічне лікування за допомогою антирабічної вакцини та імуноглобуліну в районних лікарнях з метою попередження захворювання на сказ.

Стан моніторингу за туберкульозом у 2016 році

Друк
PDF

тб.jpgЗа результатами моніторингу за туберкульозом, який здійснює ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» захворюваність населення на туберкульоз у 2016 році зменшилась проти 2015 року на 9,7 %.

Виявлено654 хворих на туберкульоз усіх форм та локалізацій проти 716 у попередньому році.

На туберкульоз органів дихання, що має особливе епідеміологічне значення захворіло 588 осіб, інтенсивний показник становить 47,1 на 100 тис. населення (2015 р. – 651 особа - 52,2). З них бактеріальний туберкульоз – 363 випадки та 263 випадки з деструкцією серед вперше виявлених (у 2015 році, відповідно, 394 та 283 випадки).

Найвищі інтенсивні показники на 100 тис. населення у Катеринопільському-77,4, Городищенському - 70,5, Маньківському - 64,3, Тальнівському - 60,3, Корсунь-Шевченківському - 59,4, Черкаському-55,9, Жашківському - 53,5, Кам’янському - 53,4, Звенигородському - 53,3, Чорнобаївському- 52,9 районах.

Детальніше...

Про результати моніторингу за особливо небезпечними інфекціями в Черкаській області у 2016 році

Друк
PDF

Нестійка епідемічна ситуація з холери та інших особливо небезпечних інфекцій в ряді країн світу при сучасних розвинутих міжнародних транспортних зв’язках створює загрозу їх занесення на територію області.

У 2016 році з метою попередження епідускладнень з холери проводився моніторинг за циркуляцією збудника у воді відкритих водойм відповідно до наказу обласного лабораторного центру від 04.05.2016року №108, яким затверджені стаціонарні точки відбору проб. Досліджена 341 проба води, збудники холери виділені не були.

Епідемічна ситуація з іксодових кліщових бореліозів у 2016 році дещо поліпшилась. Зареєстровано 173 випадки захворювань на хворобу Лайма, проти 305 - у 2015році. Захворювання реєструвались на 19 адміністративних територіях. Найвищі показники у мм. Черкаси (99 випадків), Умань (9), Канівському (11), Корсунь-Шевченківському(10),Городищенському(7), Шполянському (5) та Черкаському (5) районах. У 2016році досліджено на природну інфікованість бореліями 332 екз. іксодових кліщів з об’єктів довкілля та 173 екз. кліщів знятих з людей. Позитивні результати отримано у 6,8% екз. проти 7,8% у 2015 році. Нові ензоотичні території визначені у 16 населених пунктах.Станом на 01.01.2017 року ензоотичні території з ІКБ наявні на 24 адмінтериторіях у 265 населених пунктах.          Eb-XTzVRBMM.jpg

У 2016 році зареєстровано 13 випадків захворювання на лептоспіроз проти 10 у 2015 році. Спорадичні випадки зареєстровані у мм. Черкаси (3), Умань (1), Ватутіне (1), Черкаському (4), Тальнівському (2), Чорнобаївському (1) та Шполянському (1) районах. Етіологічна структура лептоспірозу у 45,5% представлена серогрупою Гебдомадіс.

У 2016 році в області дещо поліпшилась епізоотична ситуація по сказу.Зареєстровано 92 випадки сказу серед тварин (2015 рік - 113), з них 15 (16,3%) серед диких звірів (у 2015 році відповідно 21 - 18,6%).

За антирабічною допомогою звернулося 1965 осіб, показник звернення становить157,4 на 100 тис.населення проти 177,4 у 2015 році.Низький рівень показника в межах 99,0-106,1у м. Ватутіне, Городищенському, Золотоніському, Тальнівському, Христинівському, Чорнобаївському районах. Кількість відмов від призначених щеплень залишилась на рівні 2015 року.

З метою моніторингу циркуляції збудників природно-вогнищевих (зоонозних) інфекцій в об’єктах довкілля групою спостереження за цими інфекціями проведені епізоотологічні обстеження, складовою яких був облік чисельності та відлов дрібних ссавців, збір пелеток хижих птахів, іксодових кліщів, відбір проб води відкритих водоймищ, грунту з подальшим їх дослідженням в лабораторії особливо небезпечних інфекцій Державної установи «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».

За рік групою обстежені території 15-ти адміністративних районів області та м. Черкаси, зокрема й ті на яких періодично проявляють свою активність природні осередки особливо небезпечних хвороб.

За результатами цієї роботи групою відловлено більше 1400 екземплярів мишоподібних гризунів, зібрано 400 пелеток хижих птахів і 898 екз. іксодових кліщів, відібрано 50 проб води відкритих водойм та 12 проб грунту.

При дослідженні дрібних ссавців виявлені носії туляремії (1,7%), лептоспірозу (0,5%) та псевдотуберкульозу і кишкових ієрсиніозів (2,6%).

При дослідженні на туляремію пелеток хижих птахів визначено 3,25% позитивних, що свідчить про активну циркуляцію збудника в об’єктах довкілля і реальність ризику зараження та виникнення захворювань серед людей.

Природна інфікованість іксодових кліщів бореліями у 2016 році складала 6,8%. Наведені дані дозволяють прогнозувати активний розвиток епідемічного процесу з іксодового кліщового бореліозу.

Результати моніторингу підтверджують наявність в області ензоотичних територій щодо природно-вогнищевих інфекційних хвороб, існування яких підтримується відповідними ландшафтними і сприятливими погодними умовами, а також наявністю резервуарів і переносників збудника.

Прогноз щодо особливо небезпечних інфекцій на 2017 рік залишається несприятливим. Можливе виникнення поодиноких випадків захворювань серед людей на ензоотичних територіях.

Моніторинг за особливо небезпечними інфекціями буде здійснюватись на території області і у 2017 році.

Здійснення моніторингу за вірусними інфекціями у 2016 році

Друк
PDF

20170217_105308.jpgСеред усіх: вірусних інфекцій - грип і ГРЗ займають провідне місце, на їх частку припадає понад 90 % від загальної інфекційної захворюваності.

В Черкаській області захворюваність на дані інфекції незначно збільшилась на 15% ( з 14993 на 100 тисяч населення у 2015 році до 17710 в 2016 році).

На базі вірусологічної лабораторії проводяться вірусологічні дослідження матеріалу від хворих з метою нагляду за циркуляцією вірусів, що спричиняють підвищення захворюваності на ГРВІ та їх етіологічне розшифрування, а також своєчасне виявлення антигенів вірусу грипу з подальшим виділенням вірусу та його ідентифікацією. Ці дослідження мають досить важливе епідемічне значення як для клінічних лікарів, так і для фахівців санепідслужби для своєчасного прийняття заходів щодо запобігання поширення інфекції.

Детальніше...

Про результати окремих вірусологічних досліджень

Друк
PDF

jenterovirusnaja-infekcija_1.jpgПо мірі зниження бактеріальних та протозойних захворювань в інфекційній патології людини зростає питома вага вірусних інфекцій, в тому числі ентеровірусної етіології. Продовжують реєструватись спорадичні випадки і епідемічні спалахи поліомієлітоподібних захворювань, які викликані вірусами групи -ентеро. Наявність цих вірусів в стічних водах та інших об’єктах є проявами їх розповсюдження в навколишньому середовищі. При контакті людини з забрудненими об’єктами вірогідне інфікування і циркуляція вірусів серед населення. Тому, дуже важливим, з точки зору санітарно-епідеміологічного значення, має вивчення та моніторинг за розповсюдженням ентеровірусів як серед населення так і в об’єктах довкілля.

Вірусологічна лабораторія ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я  України» як єдина лабораторія в області, згідно наказу №96 від 15.04.98 р. МОЗ України «Про удосконалення заходів щодо попередження захворювань на поліомієліт в Україні» проводить лабораторну діагностику ентеровірусних інфекцій та контроль за циркуляцією ентеровірусів серед здорового населення і в об’єктах довкілля.

Детальніше...

Стан паразитарної захворюваності в області

Друк
PDF

k1.jpgУ патології людини все ще значне місце посідають паразитарні хвороби спричинені паразитами тваринного походження – гельмінтами та найпростішими.

Гельмінт - черв’як, що паразитує в організмі людини та тварини (глист).

Відомо близько 270 видів паразитичних черв’яків. В Україні реєструється біля 22 видів гельмінтів. На території області найчастіше зустрічається 10-12 видів глистів – небезпечних мешканців різних органів та тканин людини.

В області у 2016 році зареєстровано 2071 випадок захворювань на  паразитози, інтенсивний показник становить 166,0 на 100 тисяч населення,  серед дітей 957,0 на 100 тисяч дитячого населення,  проти минулого  року захворюваність зросла на 0,9%.

Детальніше...