Моніторинг захворюваності
Усі хворі проліковані та станом на 10.04.2017 року виписані зі стаціонару.
Фахівцями Державної установи "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" проведено лабораторні дослідження об'єктів довкілля, а також комплекс необхідних профілактичних та протиепідемічних заходів, в осередках захворювань - заключні дезінфекційні заходи.
На виконання наказу №196 від 14.07.08 р. МОЗ України «Про посилення заходів щодо попередження захворювань на поліомієліт в Україні» та згідно плану моніторингових досліджень вірусологічної лабораторії на 2017 рік, а також для забезпечення оцінки епідемічної ситуації в області проводилась лабораторна діагностика захворювань, етіологія яких може бути пов’язана з поліовірусами чи іншими ентеровірусами, а саме: хворих на ГВП, серозні менінгіти, гострі кишкові інфекційні хвороби, гострі респіраторні інфекції.
За І квартал до вірусологічної лабораторії для дослідження надійшло 59 проб від хворих та здорових людей, з яких 31 проба від хворих. Всі проби досліджені методом ПЛР (полімеразно-ланцюгова реакція) і у 2 пробах виявлено специфічну РНК ентеровірусів. Матеріал доставлено від хворих з діагнозом серозний менінгіт – 2 проби, кишкова інфекція – 5 проб та інші, включаючи діагнози: ентеровірусна інфекція, герпетична ангіна – 14 проб, з яких 2 проби були позитивними.
Позитивні проби доставлено з інфекційних відділень ЦРЛ Уманського району та ЦРЛ Катеринопільського району. Хворі віком 19 та 37 років відповідно. Обстежено 28 здорових дітей, в тому числі 19 контактних з хворими на ГВП. Результати досліджень негативні.
Планово досліджувались проби стічних вод з каналізаційних колекторів інфекційних лікарень та інфекційних відділень, до та після знезараження, а також стічні води господарсько-побутових колекторів.
Всього за три місяці поточного року надійшло та досліджено 65 проб з об’єктів довкілля, з яких 9 були позитивними на наявність ентеровірусного забруднення. З 43 проб стічних вод інфекційних стаціонарів – 4 були позитивними (9%) це проби з м. Сміла, Канів, Лисянка та м.Умань. З 12 проб господарсько-побутових стічних вод позитивні виявили у 4 пробах (33%). Позитивну пробу виявлено і серед 10 досліджених проб води водоймищ – Христинівський район.
Таке значне виявлення позитивних проб з об’єктів довкілля вказує на їх інтенсивну циркуляцію серед населення, звідки вони і потрапляють до зовнішнього середовища.
ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» інформує, що групове захворювання на гостру кишкову інфекцію серед вихованців молодшої групи дошкільного навчального закладу № 28 (м. Умань, вул. Пушкіна 8а) локалізоване та ліквідоване.
Усі хворі проліковані та станом на 28.03.2017 року виписані зі стаціонару.
Фахівцями Державної установи "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України" проведено лабораторні дослідження об'єктів довкілля, а також комплекс необхідних профілактичних та протиепідемічних заходів, в осередках захворювань - заключні дезінфекційні заходи.
За три місяці поточного року за результатами щомісячного моніторингу захворюваності на паразитарні захворювання, який здійснює Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України", зареєстровано 587 випадків хворих на паразитози, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 47.0 проти 42.4 у минулому році. Захворюваність дітей складає 96% від усіх захворілих із них 85% це діти організованих колективів.
У сумі інфекційної захворюваності без грипу та ГРВІ паразитози складають 31.2%.
Серед паразитарних хвороб 89% становлять гельмінтози, яких зареєстровано 523 випадки, інтенсивний показник 42.0 на 100 тис. населення проти 36.5 у минулому році. Найвищі показники захворюваності в Уманському районі – 160.0, Шполянському – 157.0, Жашківському - 147.1 Звенигородському – 100.0.
Серед гельмінтозів ентеробіоз складає 96,0%. Рівень захворюваності становить 40.2 на 100 тис. населення, дитячого 229.7 на 100 тис. дитячого населення, проти 35.2 – 208.3 у 2016 році.
Зареєстровано 8 випадків захворювань на аскаридоз у мм. Черкаси, Умань, Золотоніському та Маньківському районах. У порівнянні з минулим роком спостерігається зниження захворюваності у 2,3 рази.
Із рідкісних гельмінтозів зареєстровано 3 випадки дирофіляріозу у мм. Черкаси, Умань та 1 випадок опісторхозу у м. Черкаси.
Із кишкових найпростіших в області зареєстровано 64 випадки лямбліозу, інтенсивний показник становить 5.1 на 100 тис. населення, діти до 17 років – 25.8 на 100 тис. дитячого населення, проти 5.8 і 30.1 відповідно.
Фахівцями групи спостереження за природно-вогнищевими та трансмісивними інфекціями ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» здійснюється постійний моніторинг циркуляції збудників природно-вогнищевих інфекцій в об’єктах довкілля. Однією з основних складових контролю за цією ситуацією є епізоотологічні обстеження території області. Зимово-весняний комплекс робіт включає:
- відбір проб води та збір пелеток хижих птахів для дослідження на туляремію;
- облік чисельності та відлов дрібних ссавців з метою дослідження на природно-вогнищеві інфекції.
За І квартал 2017 р. відібрано 55 проб води для дослідження на туляремію з річок Кропивна, Тясмин, Суба, Вільшанка, Ірдинка та ставків у Золотоніському, Чорнобаївському, Кам’янському, Чигиринському та Черкаському районах. Збудника туляремії не виявлено.
Збором пелеток хижих птахів охоплено 23 населених пункти 11-ти адміністративних районів області, зокрема мм. Черкаси, Сміла, Золотоноша, Шпола, Кам’янка, Городище, селища міського типу та сільські населені пункти. Досліджено більше 700 екз. пелеток, з яких близько 6,5% мають антиген збудника туляремії. Досить високі титри антигену(1:40 – 1:80) в пелетках, які зібрані у Черкаському та Чигиринському районах, свідчать про нещодавній перебіг епізоотії туляремії серед мишоподібних гризунів.
За три місяці поточного року за результатами щомісячного моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції, який здійснює ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України», захворювання на такі особливо небезпечні інфекції як сибірка, бруцельоз, висипний тиф, сказ, туляремія, лептоспіроз не реєструвались.
Відзначаєтьсязбільшення захворюваності на хворобу Лайма на 3 випадки. Зареєстровано 7 випадків проти 4 за аналогічний період 2016 року (інтенсивні показники – 0,6 та 0,3 на 100 тис. населення).
На активний туберкульоз органів дихання захворюваність зменшилась на 36,2% (113 випадків проти 177), інтенсивний показник становить 9,1 на 100 тис. населення проти 14,3 за аналогічний період 2016 року.
Зменшилась на 35 випадків кількість бактеріологічно підтвердженого туберкульозу органів дихання (63 випадки та 98), інтенсивний показник 5,1 проти 7,9 на 100 тис. населення.
Найвищі інтенсивні показники у м. Сміла-19,2, Тальнівському – 20,4, Корсунь-Шевченківському-17,8, Черкаському - 15,9, Смілянському - 15,3, Городищенському - 14,7, Канівському-13,6, районах.
Зменшилась на 8,6% ураженість населення педикульозом. Зареєстровано 117 випадків педикульозу проти 128, інтенсивний показник 9,4 проти 10,3. Найвищі показники в мм. Сміла, Ватутіне, Канівському, Кам’янському, Корсунь - Шевченківському районах.
Стан захворюваності на особливо небезпечні інфекції в області знаходиться на особливому контролі відділення ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України».
За два місяці поточного року за результатами щомісячного моніторингу захворюваності на паразитарні захворювання, який здійснює Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України", зареєстровано 296 випадків хворих на паразитози, інтенсивний показник на 100 тис. населення становить 23,7 проти 23,2 у минулому році. Захворюваність дітей складає 98% від усіх захворілих із них 85% це діти організованих колективів.
У структурі паразитарної захворюваності 92% становлять гельмінтози, яких зареєстровано 255 випадків, інтенсивний показник 20,4 на 100 тис. населення проти 19,9 у минулому році. Найвищі показники захворюваності в Уманському – 58,0, Корсунь-Шевченківському – 50,0, Шполянському – 50,0, Звенигородському – 49,0, Жашківському – 43,0, Золотоніському – 34,0 районах.
Серед гельмінтозів ентеробіоз складає 98,0%. Рівень захворюваності становить 19,5 на 100 тис. населення, дитячого 108,5 на 100 тис. дитячого населення, проти 19,2 – 105 у 2016 році.
Зареєстровано 8 випадків захворювань на аскаридоз у мм. Черкаси, Умань, Золотоніському та Маньківському районах. У порівнянні з минулим роком спостерігається зниження захворюваності у 2 рази.
Із рідкісних гельмінтозів зареєстровано 2 випадки дирофіляріозу у мм. Черкаси, Умань та 1 випадок опісторхозу у м. Черкаси.
Із кишкових найпростіших в області зареєстровано 41 випадок лямбліозу, інтенсивний показник становить 3,3 на 100 тис. населення в тому числі діти до 17 років включно – 17,5 на 100 тис. дитячого населення. Захворюваність реєструвалася на рівні минулого року.
За два місяці поточного року за результатами щомісячного моніторингу захворюваності на особливо небезпечні інфекції, який здійснює Державна установа "Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України", захворювання на такі особливо небезпечні інфекції як сибірка, бруцельоз, висипний тиф, сказ, туляримія, лептоспіроз - не реєструвались.
Проте, зареєстровано 6 випадків захворюваності на хворобу Лайма, проти 2 за аналогічний період 2016 року (інтенсивні показники – 0,5 та 0,2 на 100 тис. населення).
Зменшилась захворюваність на активний туберкульоз органів дихання на 34,8% (75 випадків проти 115), інтенсивний показник становить 6,04 на 100 тис. населення проти 9,3 за аналогічний період 2016 року.
За результатами постійного моніторингу за епідемічною та епізоотичною ситуацією щодо сказу, який здійснює ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України», випадків захворювання на сказ серед людей в області у січні - лютому не зареєстровано. Водночас зареєстровано 27 поодиноких випадків сказу серед тварин проти 20 за аналогічний період 2016 р. Лабораторно підтверджено сказ у 13 собак, 7 лисиць, 6 котів та 1-го єнота.
Станом на 01.03.2017 р. визначено 33 зони стійкого неблагополуччя зі сказу у Корсунь-Шевченківському районі ( с. Пішки, с. Сотники,с. Заріччя, с.Вільховчик), Шполянському ( с. Георгіївка, с. Матусів, с. Терешки, с.Капустино), Черкаському ( с. Геронимівка, с. Дубіївка, с. Тубільці, с.Чорнявка), Канівському ( с. Ліплява, с. Прохорівка, с. Пекарі), Тальнівському (м. Тальне, с. Шаулиха) та ін..
Фахівцями обласного лабораторного центру за результатами епідеміологічного розслідування встановлена 31 особа, яка мала ризик інфікування вірусом сказу при контакті зі скаженними тваринами.
Потерпілі отримують антирабічне лікування за допомогою антирабічної вакцини та імуноглобуліну в районних лікарнях з метою попередження захворювання на сказ.
За результатами моніторингу за туберкульозом, який здійснює ДУ «Черкаський обласний лабораторний центр МОЗ України» захворюваність населення на туберкульоз у 2016 році зменшилась проти 2015 року на 9,7 %.
Виявлено654 хворих на туберкульоз усіх форм та локалізацій проти 716 у попередньому році.
На туберкульоз органів дихання, що має особливе епідеміологічне значення захворіло 588 осіб, інтенсивний показник становить 47,1 на 100 тис. населення (2015 р. – 651 особа - 52,2). З них бактеріальний туберкульоз – 363 випадки та 263 випадки з деструкцією серед вперше виявлених (у 2015 році, відповідно, 394 та 283 випадки).
Найвищі інтенсивні показники на 100 тис. населення у Катеринопільському-77,4, Городищенському - 70,5, Маньківському - 64,3, Тальнівському - 60,3, Корсунь-Шевченківському - 59,4, Черкаському-55,9, Жашківському - 53,5, Кам’янському - 53,4, Звенигородському - 53,3, Чорнобаївському- 52,9 районах.