22 квітня 2024
У Черкаській області цього місяця зареєстровано третій випадок захворювання на ботулізм. Про це інформує Державна установа «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».
Захворіла 54-річна жителька села Вереміївка Золотоніського району після вживання риби в’яленої тарані з ікрою, виготовленої в домашніх умовах.
Симптоми отруєння у хворої з’явилися вже за кілька годин: багаторазова блювота, загальна слабкість, порушення зору (двоїння в очах), сухість у роті, запаморочення, відчуття важкості за грудиною, утруднення ковтання.
Екстреною медичною допомогою 19 квітня її шпиталізували до Золотоніської багатопрофільної лікарні у важкому стані. Згодом, через погіршення стану, 20 квітня пацієнтку перевели до Черкаської міської інфекційної лікарні з діагнозом «Ботулізм». Того ж дня їй ввели протиботулінічний гептавалентний антитоксин.
Наразі жінка перебуває у лікарні у важкому стані у реанімації.
Ботулізм – це важке харчове отруєння, зумовлене споживання продуктів харчування, що містять ботулотоксин. Збудник Clostridium botulinum, небезпечний тим, що потрапляючи до харчового продукту, не змінює його колір, смак, запах.
Перші симптоми ботулізму можуть виникати вже в першу добу після вживання підозрілого продукту. Це порушення зору, двоїння перед очима, важкість читання, першіння в горлі, сухіть в роті, в’ялість, ураження м’язів кінцівок та шиї, кишкові прояви – спочатку послаблення випорожнень, а потім (у зв’язку з парезом кишківника) – закреп.
Фахівці Черкаського обласного ЦКП рекомендують:
- Не вживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик ботулізму (роздуті бляшанки; банки зі здутими кришками; банки, з яких щось витікає; банки, з яких відчувається дивний або неприємний запах).
- Не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які зберігаються понад рік, або термін зберігання яких сплив.
- Уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби.
- Не купуйте консерви та інші продукти домашнього виготовлення з рук на вулицях та стихійних ринках.
- Не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їхній якості або не впевнені, що їх виготовляли, зберігали та/або транспортували належним чином.
- Перед споживанням м’ясних та рибних консервів домашнього приготування піддавайте їх термічній обробці, адже токсин ботулізму за температури 80°С руйнується через 5-25 хвилин (залежить від продукту), а за температури 100°С – у перші хвилини.
УВАГА! За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря!
При виникненні будь-яких симптомів ботулізму не зволікайте, не займайтеся самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи по допомогу медичних працівників.
Лікування ботулізму здійснюється лише протиботулінічною сироваткою, яка є єдиним ефективним засобом специфічного лікування, шанси вилікуватися без якої дуже низькі.
Чим раніше відбудеться звернення до лікувально-профілактичного закладу, тим раніше буде поставлено діагноз та проведено специфічне лікування.
Пам’ятайте, хворобі легше запобігти, ніж її лікувати!